Sosyal girişimcilik nedir? Eğer girişimci olacaksak "sosyal girişim" kavramını değiştirmeye de girişmeli miyiz?
Yoksa bırakalım başkaları değiştirsin biz oyunu kuralına göre mi oynayalım? 

SOSYAL GİRİŞİME GİRİŞ

- “Kaç adımda sosyal girişimci olunur?” 
- Ben diyeyim 10 sen de 15

Ne zaman böyle bir “kısa yol” sorusu sorulsa aklıma Cem Yılmaz’ın birkaç adımda “Anadolu Rock” yapmayı anlattığı konuşması gelir.

Elbette Anadolu Rock yapmak da kolay olmadığı gibi sosyal girişimci olmak da kolay değil. Yine de her konu gibi bu konuda da ilk yapmanız gereken konu ile ilgili jargonu, dünyadaki trendleri bilmeniz. Bu nedenle yakın zamanda bir Sözlük oluştursak iyi olacak.

Geçenlerde Açıköğretim Lisesi sınavlarına hazırlanan bir öğrenciden Girişimcilik kitabını görmüştüm. www.eba.gov.tr sitesinde kitabı arayıp okuduğumda aslında bir de Sosyal Girişimcilik kitabı ve dolayısıyla dersi de olmasının iyi bir fikir olacağını düşündüm. MEB’in böyle bir kitap ve ders düşüncesi olduğuna dair benim de herhangi bir bilgim yok. Ama zaten böyle konuları ders haline getirdiğinizde, üstüne bir de not verdiğimizde öğrencilerin hevesini de ışık hızıyla kaçırıyoruz. O nedenle belki bu tür bir ders olmaması da bir fırsat.

1

Fırsat demişken girişimci dünyasında sıkça duyulan bir söz de: “Krizi fırsata çevir!” Bunu her duyduğumda kafamda canlanan tabloda arkadaşların hepsinin batarken kişinin aksine giderek zenginleştiği olgusu var.

 

Henüz bu kısımları tartışmaya açmadan önce adımlarımızı belirleyelim:

Adım 1: Sözlüğümüzü oluşturalım. Kavramlara ne kadar aşinayız? 
 Örnek: Girişim nedir? Sosyal Girişim nedir?

Bizim bildiğimiz sosyal genelde fen derslerinde zorlananların kimi zaman güvenli kimi zaman da zorunlu limanı olan sosyaldir. Bu da öyle mi? Girişimi sevmiyorsak sosyal girişimi mi seçelim?

Nedir ne değildir türü sorulara birlikte cevap arayalım. Hepsine dair bolca video ve kitap var. Ancak defalarca da hatırlatacağım gibi İngilizce bilmediğiniz zaman size açılan dünya çok ama gerçekten çok kısıtlı kalıyor olacak. Dilinizi geliştirmek ya da Google Translate’in kendini geliştirmesine (ki son zamanlarda baya geliştirdi) bel bağlamak da size kalmış bir tercih.

Adım 2: Bol bol örnek vakalar okuyalım, arkadaşlarımızla paylaşalım ve derinlemesine tartışalım. Ezberci eğitim sistemine “Hayır!” diyorsak işe ilk olarak buradan başlayalım. 
Bir başka deyişle artık “Bill Gates de okulu bırakmış, Mark Zuckerberg de, Steve Jobs da…” ezberini size söyleyip “Biz de okulu bırakalım!” tavsiyesiyle size gelen arkadaşlarınıza bir iki kitap hediye edin okumuyorlarsa da arkadaşlığınızı gözden geçirin.
Aynı şekilde “Bu ülke berbat, hiçbir şey yapamayız. Amerika’da olsam ohoo…” veya “Bu millet dünyaya hükmedecek ama önümüzü tıkıyorlar yoksa şimdiye Mars’ta koloni kurmuştuk” gibisinden uç örneklerle gelenlere birkaç okuyacak kitap veya en azından izleyebilecekleri videolar önerin eğer hala aynı cümlelerle size geliyorlarsa arkadaşlığınızı gözden geçirim.

Adım 3: Deneyelim yanılalım ve adımlarımızı gözden geçirmeyi öğrenelim. Fikir geliştirirken her gün okey masalarında dünyayı kurtaran büyüklerimiz gibi fikirlerimizi sadece arkadaşlarımıza ne kadar zeki ve yaratıcı olduğumuzu göstermek için değil uygulayıp bir şeyleri değiştirebileceğimizi, hiçbir şeyi değiştiremiyorsak en azından kendimizi değiştirebildiğimizi kendimize gösterelim.

Bu adımları atarken elbette karşımıza atmamız gereken yeni adımlar da çıkacaktır. Bundan sonraki yazılarda adımlarımızı atmaya başlayım. 
İlk adım: Sözlük

 

Sözlük kullanma alışkanlığınız var mı? Yoksa da bundan sonra olsa iyi olur. Daha doğrusu zorunluluktan kullanıyorsanız, yani “öğretmen ödev verdiği zaman kullanıyorum” diyenler de kendilerine sorsunlar hiç ödev olmadığı zamanda meraktan açıp bakıyorlar mı. Elbette şimdi sözlükler kitap olmaktan çıkıp websitesi, mobil uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Saman kağıda yazılmış olsun, dokunmatik ekranda cihazın şarjını yiyor olsun fark etmez. Yeni bir konu üzerinde çalışmaya başlıyorsanız, masa başı veya saha araştırma yapacaksınız ilk olarak kendinize bir sözlük yapın.Sözlük satın almaktan (veya ücretsiz uygulama olarak indirmekten) bahsetmiyorum. Kendi sözlüğünüzü yapın.

Araştırma teknikleri derslerinin ilk haftasında (henüz veri toplama ve analiz gibi öğrencilere çoğunluklar daha zor gelen bölümlerden önce) operasyonel tanım olarak adlandırılan bir kavramdan bahsedilir. Bir kelimenin çeşitli anlamları olduğu için sizin araştırmanızda bahsi geçen anahtar kelimelerden neyi kastettiğinizi belirtmeniz istenir. Örneğin liberalizm kelimesini ele alalım. Klasiği var, neo’su var (Matrix değil), bir sürü türü var. Ne o öyle entel dantel “liberal” kelimesi, onun yerine “özgürlük” desek olmaz mı? 
Olur da işte siyaset biliminde mi kullanıyorsunuz, iktisat biliminde mi? Kiminiz bunu kelime oyunu olarak görebilirsiniz. Ama bir düşünün gerçekten aynı dilde konuştuğunuz insanlarla aynı kelimeyi kullanırken konunun bambaşka yerlere varmasında kelimelerinin anlamlarının nasıl algılandığının hiç payı yok mu?

“Ya biz buraya Sosyal Girişimcilik için gelmiştik, bambaşka yere vardık?” diyenler için artık konuya girelim. Her konunun bir jargonu (kendine has bir dili, sadece bu konuda geçen kelimeleri, terimleri) var. Sosyal girişimcilik kavramı da Anadolu topraklarında doğmadığı için haliyle tüm küresel trendler gibi (örnek: “trend” kelimesi) içine bolca İngilizce kelime almış bir alan.

Yaklaşan “deadline”lar, Türkçeye de kazandırdığımız “mentor”lar derken aslında insanlar öyle İngilizceyi de anadilleri gibi konuştuklarını sanmayın. 40–50 kelimelik bir dağarcık var evirip çevirip iyi günlerde kullanıyorsunuz.

İlk adımda bu kelimeleri görünce tanıyabilmeli, konulara az çok hakim olmalı ve bu konularda bol bol okumalı ve videolar izlemelisiniz. (Soundcloud gibi platformlarda “podcast” de dinleyebilirsiniz :) )

 

Sözlükteki sözcüklere başlayalım. Alfabetik gitmek gibi bir derdimiz olmasın.

A harfinden başlamak yerine en temelden “Sosyal Girişimcilik” kavramından başlayalım.

Google’a yazınca Ashoka, SOGLA, KUSIF gibi farklı kurum ve üniversite forumlarının sitelerine linkler bulabilirsiniz. Başta İngilizce olmak üzere yabancı dillerde bu konuda çok sayıda kitap var. Yazılı dokümanları bir kenarda tutup bir de videoları düşünelim. Youtube’da arama yaptığınız karşınıza kimi kısa kimi (fazlasıyla) uzun birçok video çıkacak. Söz konusu iki kelimeli bir kavram olunca önce her iki kelimenin de operasyonel tanımını yapmak gerekiyor.

“Girişimcilik” ise en azından benim için yaşadığınız toplumda kimsenin yapma dediği ama sizin ileride “iyi ki yapmışsın” diyeceklerini düşündüğünüz mevcut ekonomik düzende bir nevi iş kurma kısmı.

“Sosyal” kısmını topluma faydası olan diye düşünürebiliriz. (Girişimcilik genelde bireysel olarak algılandığı için işte ona biraz sosyallık katılmış. Bir sorunu çözerken bu işten para kazanacaksan “hep bana hep bana” deme!)

İngilizce kelimesi gerek yazılışı gerek okunması açısından sadece bizlere değil anadili İngilizce olanlara da sor: 
Social Entrepreneurship (Fransızcadan İngilizceye hediye kelime olunca durum böyle oluyor.)
https://www.youtube.com/watch?v=Np0Ky3RcVqE  ( Buneis.com ; 4:40 )

Gelelim size “dağ fare doğurdu” dedirtebilecek kısma. 
İyi bir sosyal girişimci kendi sözlüğünü de kendi oluşturabilmeli. Yani araştırmacı olmayı göze almalı. Hazır bilgilerle hareket ederseniz hem bilgiyi içselleştirmeniz zorlaşacak, hem de oldukça kısıtlı bilgilerle plan yapıyor olacaksınız. 
“Hazırını burada okumak, öğrenmek yerine neden bunca zahmete katlanalım? O kadar umutlanmıştık!”

Büyük veri analizi, tasarım odaklı düşünme, beşeri sermaye, sürdürülebilirlik, toplumsal fayda vs. 
(Sosyal) girişimciliğe ilginiz varsa araştırmaya öncelik vermeniz, önceki yazıda bahsettiğim operasyonal tanımlama, kavramları netleştirip yazılı/görsel olarak kağıda veya ekrana aktarmanız çok ama çok önemli.
Aksi takdirde girişim hevesiniz heves olmanın ötesine geçemez. (Yok ben araştırmadan, tanımlama yapmadan, yazmadan da yaparım diyorsanız engel olan, girişi kapatan yok :) )

Özetle Adım 1 olarak ilk yazıda belirttiğim sözlüğümüzü oluşturalımkısmını televizyonda (veya youtube’da) yemek programı izleyerek yemek yapıyormuş gibi düşünmeyin. Elinize kağıt kalem alın ve kendi sözlüğünüzü oluşturun. Standart bir sözlük değil kendi notlarınızın yer aldığı kendi dilinizin hakim olduğu bir sözlük. 
Hazır bir el kitabı değil, kendi elinizle hazırladığınız bir kitap olmalı.

Son olarak bir haber: kopya çekmek serbest! Yeter ki örnekleri incelerken neyi örnek aldığınızın, hangi kelimenin ne amaçla kullanıldığının farkında olun. Ve elbette cevap aramadan önce bol bol soru sorun ve öğrendiğiniz her bilgiyi sorgulayın.

Kendinize özel bu sözlüğü oluştururken bol bol örnek vaka okumanız, incelemeniz ve notlar çıkarmanız gerekiyor.

E harfinde yer alacak kelimelerden biri de ekosistem. Eskide 10. sınıf biyoloji dersinde yaz tatiline girmeden önceki son konu olarak bu kavrama girişi yapılıyordu. (Artık değişmiş olabilir.) Sistem kelimesi çok sık kullanılınca sanırım birileri “artık değişiklik yapalım” diyerek işletme literatürüne ve özellikle pazarlama derslerine de ekosistem kelimesini kazandırmış olabilir. Ekosistem ile sistem kelimeleri arasında fark yok mu? Var. Bazı girişimciler bu kelime farkları için bile websitesi yapmışlar: (WikiDiff)

Türkiye’de sistemleri geliştirmek yerine eleştirmek moda. Ekosistem kelimesi çok da yaygın olmadığı için herhalde çok fazla eleştireni yoktur. Ekosistemi eleştirmek zaten sistemle beraber kendimizi de eleştirmek olacağından hem sistemi eleştirmek hem de özeleştiri yapmak isteyenler için gayet iyi bir fırsat.

Başlığa örnek yazıp da örnek vermemek olmaz. 
Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosistemine (katılımcıları, faydalanıcıları, örnek modelleri vs.) genel bir bakış için araştırmanıza bu yazıyla başlayabilirsiniz: http://www.ekonomist.com.tr/kapak-konusu/sosyal-girisim-onculeri.html (25 Haziran 2017)

Bir de bu işin yarışmaları oluyor. Sanırım girişimcileri yarıştırmak, onları elemek yerine henüz pek bir alternatif bulabilmiş değiliz. Bu konuda da girişimciliğe acil ihtiyaç var. Ne var ki tablo o kadar siyah-beyaz değil. Kuluçka merkezleri, hızlandırıcı programlar derken aslında giderek renklenen, çeşitlenen bir ekosistem gözlemleyebiliriz. Ama tabii bu alanda da “dünya bizi kıskanıyor” gibi bir durum elbette yok :)

Sosyal girişimcilik dünyada ne durumda konusuna ileriki yazılarda bakacağız.

Sosyal girişimcilikle ilgili youtube’da birçok video mevcut. Bunlardan bir tanesini (ve muhtemelen en uzun olanını) aşağıda görebilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=ciZaKOkDBkA