Dersimiz Dünya: Giriş

Teknolojinin hızını giderek artırdığı, gerek bireylerin gerek toplumlarınsa bu hız karşısında yollarını bulmakta zorlandığı bir dünyada yaşıyoruz. Geçmişin aksine günümüzde bilgiye erişiminiz oldukça kolay. Ama kolayca eriştiğiniz bilginin niteliği ve güvenilirliği oldukça tartışılır.

Son 15-16 yıldır teknoloji ve eğitim konularını mümkün olduğunca yakından takip eden birisiyim.
Kullandığımız cihazlar yenilenirken, insanlığın da teknoloji ile birlikte ilerlediğini söylemek zor. 
Özellikle Türkiye gibi uzun vadeli programların eksik olduğu ülkelerde eğitim sistemi, gençlere ilham ve geleceği dair umut vermekten oldukça uzak. 

"Sorunu gerçekten çözmek istiyor muyuz? Belki sorunları çözmemekten de memnunuz!" gibi çok da iyimser olmayan düşünceler içerisinde kendime bir çıkış formülü arıyorum. Bu çıkış ülkeden çıkış değil, dünyadan da çıkış değil. 
Yeni bilgiler öğrenmekten ve bunları deneyimlemekten keyif alan, yerel ve evrenseli birlikte harmanlayan bir topluluk içerisinde kendime yer arıyorum.

Lise ve üniversite öğrencileri bu noktada devreye giriyorlar. Lise öğrencilerini örnek verirsem aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıkıyor.

Fizik dersinden çık beden eğitim dersine gir, matematik ödevin bittikten sonra tarih sınavı için de son bir tekrar yap” şeklinde direktifler alıp sonra yaz tatilini iple çeken lise öğrencileri. TEOG’dan YGS/LYS’ye hayatları sınav olan lise öğrencileri. “Ne var yani? Biz de sizin yaşınızdayken bu yollardan geçtik. Sıkın dişinizi! Sormayın, sorgulamayın. Biz sorduk da sorguladık da ne oldu. Kazanın bir üniversiteyi okuyun sonra iş var iş yok o zaman dert edersiniz. Biraz da bardağın dolu kısmına bakın, bugün öğrendikleriniz yarın KPSS’de işinize yarayabilir.”

Bir de lise çağında olup da çalışmak zorunda kalan on binler, yüz binler var. Açık öğretim lisesinde okuyorlar(!) Okula gidip bir yandan çalışıp ailesine bakmak zorunda olanlar. Yaz aylarının onlara tatil olmadığı gençler…

Benim gibi 1980'lerin ortalarında doğmuş olanlar için aşağıdaki bazı logolar ve resimler oldukça tanıdık gelirken günümüzde lise sıralarında olanlara başka logo ve resimler bir şeyler hatırlatabilir. Sağ tarafta yer alanlar ise son yıllarda ortaya/ön plana çıkan genelde yabancı platformlar. 
(Tabii bir de birçoğumuzun bol testli okul hayatına damgasını vurmuş başka logolar da vardı ancak onları çöpe attık.)

blog1.png

 

“Sınav sisteminden bıktım! Geleceğimi göremiyorum!” diyerek yurtdışında şanslarını deneyenlere yönelik de birçok firma hizmet veriyor.

Özel okul ücretleri, adları değişse kendileri pek de değişmeyen özel ders merkezleri/dershaneler, danışmanlık firmaları, yurtdışı eğitim acenteleri, vakıf üniversiteleri… Sistem berbat desek de bu berbat dediğimiz sistem giderek pahalı bir hale geliyor. Ailelerin bu masrafların altından nasıl kalkabildiği üzerine tez çalışması yapan varsa tanışmayı çok isterim. Ben şahsen bu eğitim sektörünün ne matematiğini, ne fiziğini, ne kimyasını, ne biyolojisini, ne de sosyolojisini çözemedim.

Ama sanırım birçok öğrenci için öğretmeni sınav yapan, not veren kişi olarak görme durumu geçmişten bu yana pek de değişmedi.

 

Şikayet yarışına girersem çok gerilerde kalmam ama muhtemelen dereceye de giremem. Toplum olarak sadece eğitim değil birçok alanda haklı gerekçelerle şikayet ediyoruz. Şikayet ediyoruz, sistemi çok da güzel eleştiriyoruz, peki ya sonra? Bir çözüm var mı?

Bir değil birden çok çözüm var ve çözüm sayısını artırmak da bizlerin elinde. 

Halihazırda Yüzüklerin Efendisi klibinde Saruman’ı göstermişken biraz daha oradan devam edelim.

Yüzüklerin Efendisi kitaplarını okumuş veya filmlerini izlemiş olanlar Isengard ve Mordor’daki iki kuleyi hatırlayacaktır. Bir de Harry Potter okumamış, izlememiş olanları bile az çok adına aşina olduğu Hogwarts Okulu’nu düşünün.

Pek çok ailenin hayali çocuklarının Hogwarts gibi okullara gitmesi ama sanki tek yolunun da sizin Mordor’daki yanardağa yüzüğü atmanızla mümkün olabileceğini düşünüyorlar.

Birbirinden bağımsızmış gibi düşünülen iki dünya:
Sınav dünyası ve oyun dünyası!

Yaz tatilinin başlamasıyla “en tembel” öğrencilerin bir anda “en çalışkan” oyunculara dönüştüğüne şahit oluyoruz.

D_Blog-2.png

 

Fiziksel sınav salonlarından kurtulup dijital oyun salonlarına akan on binlerce öğrenci. Hatta belki de daha fazla. 
(Sayıca erkeklerin ezici çoğunluğu oluşturduğu söylenebilir. “Zaten orası da erkek egemen toplumun bir uzantısı”diyenler olabilir, ancak bu tartışmayı daha başka bir yazıda ele alalım.)
Sınavcı”ların yerini oyuncuların (gamer) aldığı dünyanın daha iyi bir dünya olduğunu iddia etmiyorum. Hatta biri Mordor ise diğeri de Isengard! Al birini vur ötekisine diyenlere de hak verdiğim bazı noktalar var. 
Ne var ki her iki dünya da kim ne derse desin var olmaya devam edecek. Buradaki soru bu iki dünya arasında sıkışıp kalmış insanlara eğitim dünyası ne sunabiliyor?

Lise ve üniversite öğrencilerine öğretmenleri, velileri, yakınları olarak “hayalin nedir?” diye soruyoruz ama onların hayallerini hayal diye nitelendirmek yerine içlerinde barındırdıkları gerçekleri görebiliyor geleceği onlarla birlikte kurgulayabiliyor muyuz?

Bunun için sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik araçlarına ihtiyacımız var. Reçete en azından kağıt üzerinde bence gayet basit ve net: 
Öğrenci olabilmeyi kabullenmek!

 

İnsanların büyük bir çoğunluğu öğrenciliği okul hayatından ibaret sanıyorlar. Özellikle son yıllarda sıkça dile getirilen “hayat boyu öğrenme”, “yaşam boyu eğitim” gibi kavramlar artık insan doğasından mıdır, çevre şartlarından mıdır bilemiyorum ama genelde lafta kalıyor.

Anne-babaların çocuklarına bir şey öğretirken aslında çocukların da birer öğretmen oldukları ve öğrenmenin kimi zaman hep birlikte kimi zaman karşılıklı alışveriş şeklinde olduğu gibi düşünceleri göz önünde bulundurmadıklarına günlük hayatta sıkça şahit oluyorum.
Okul çağındaki öğrencilerle çalışan ve bunu kariyer olarak gören birçok öğretmenin de yeni bilgi ve deneyimlere açık olmadığı da sürpriz değil.

Dünya bahane üretme şampiyonası olsa madalyaları hızla toplardık. Bahanelerimizde de haksız olmadığımız bir ülkede ve bölgede yaşıyoruz. Bu nedenle öğrenmeye açık olmamamızın nedenlerini sayınca karşı tarafta “bırak bu bahaneleri” deyince de ağırımıza gidiyor.

Çare “Öğrenciler”! derken iki anlam çıkarabiliriz. Aktif olarak öğrenci olanlar ile yaşına bakmayıp “Yaşıyorum, o halde öğrenebilirim!” diyen ve her yaşta öğrenci olmayı seçen öğretmenler, veliler… Kısacası herkes!