Sınavlar

"Hayatımız Sınav" tabirinin kimseyi şaşırtmadığı bir eğitim sisteminde maalesef İngilizce öğrenmek de sınavlarla anılmakta.  
Sınavcı nesil sadece Türkiye'de yok. Dünyanın her yerinde mevcut. Bu sınavları amaç değil de araç olarak görürsek aslında biraz da ehliyet sınavlarına benzetebiliriz. Ehliyet sınavlarına hobi diye sürekli girenler var mıdır emin değilim. Genelde sınavı geçtikten sonra ehliyet alınıyor ve sürücü kursunda öğretmenlik yapmayacak ya da farklı sınıf ehliyete başvurmayacak kişiler için sınav bir araç olarak geçmişte kalıyor. 
İngilizce dil sınavları yüksek ücretleri nedeniyle pek de hobi olarak girilecek sınavlardan sayılmazlar. 

Dünyada İngilizce sınavı denildiğinde akla TOEFL ve IELTS gibi sınavların yanı sıra her seviye ve yaşa hitap eden Cambridge sınavları geliyor. 

 

IELTS mi TOEFL mı ?
Özellikle hazırlık atlama aşamasındakilerin, iş başvurusu yapanların  ve de yurtdışına üniversiteye gideceklerin çevresindekilere en sık sorduğu sorulardan biri bu soru.
Önce IELTS ile başlayalım (IELTS kelimesinin söylenişi: ayelts/ayılts) :
IELTS (International English Language Testing System) uzun yıllardır dünyada İngilizce dil seviye tespit sınavı olarak uygulanan ve bu anlamda TOEFL’a da rakip olan bir 4 beceri sınavı. Sınavda dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileriniz puanlandırılıyor.  
(Bu 4 bölümün dışında ayrı bir dilbilgisi ve/veya kelime ölçme kısmı yok.)

Sınav IELTS Academic ve IELTS General Test olarak ikiye ayrılıyor. İkincisi İngiltere, Avustralya, Kanada gibi ülkelere göçmen olarak gitmek isteyenlerin girdiği bir sınav. Eğitim amaçlı olarak dil puanına ihtiyacı olan kişilerin IELTS Academic testine girmeleri gerekiyor. (Her iki sınavın da süreleri aynı olsa bazı bölümlerde sorular ve puanlamalar değişiyor)

IELTS Academic’te her bölümün soru dağılımı ve verilen süre şu şekilde:

Listening: 4 bölüm - 40 soru - 30 dakika dinleme ve soru çözümü - 10 dakika cevapları kodlama
Dinlemeler tek sefer yapılıyor. Ses sistemi odadaki/salondaki herkes için ortak.
Writing: 2 bölüm. Toplam süre 1 saat. 1. bölümde verilen resimli grafiğin ne anlattığı yazılıyor. 2. bölümde essay (deneme) yazılıyor. Tavsiye edilen süre 1. bölüme 20, 2. bölüme 40 dakika. 2. bölümün puan değeri 1. bölümün 2 katı.
Speaking: Toplam süre 11-14 dakika arası. Sınavı düzenleyen kişi ile birebir olarak yapılıyor. Diğer 3 bölümden bağımsız olarak sınav günü ya da önceki gün düzenleniyor. Ses kaydı alınıyor.
3 bölüm var: İlk bölümde sizinle ilgili genel sorular, 2. bölümde verilen bir konunun 1 dakikalık anlatım yapılıyor ve ardından size yöneltilen sorular cevaplanıyor. 3 bölümde ise daha zor sorular tartışma formatında size yöneltiliyor.
Reading: 3 metin verilir ve toplamda 40 sorulur. Verilen süre 60 dakikadır. Süre açısından öğrencileri en çok zorlayan bölümdür. (Bunun temel nedeni öğrencilerin metinlerin hepsini kelime kelime okumak zorundaymış gibi düşünmeleridir.)