İngilizce çeşitli nedenlerle 21. yüzyıldaki en yaygın yabancı dil olarak kabul görmekte.
Bu nedenler arasında 18. yüzyılda sanayi devrimini gerçekteştiren Britanya İmparatorluğunun Kuzey Amerika'dan Avustralya'ya, Güney Afrika'dan Asya'ya kadar pek çok bölgeyi sömürgeleştirip etkisi altına almasının payı büyük.

Buna bir de 18. yüzyılda Britanya İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını kazanarak kurulmuş olan Amerika Birleşik Devletleri'nin özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasındaki küresel yükselişi eklenince İngilizce iş dünyasının, akademik hayatın ve belki de en önemlisi İnternet dünyasının en yaygın dili haline gelmesi kaçınılmaz oldu. (Teknoloji ürünlerinin yanında Hollywood filmlerinin ve Amerikan dizilerinin de payını unutmamak gerek!)

Günümüzde başta ABD, Britanya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere birbirine oldukça uzak yerlerde anadil olarak konuşuluyor. Kişi sayısı bazında bakacak olursak Çince (Mandarin lehçesi) yaklaşık 900 milyon ile açık ara en çok konuşulan anadil iken İngilizce İspanyolca'nın ardından 3. sırada geliyor.

İngilizceyi Britanya İngilizcesi / İngiliz İngilizcesi (British English - BrE) ve Amerikan İngilizcesi (American English - AmE) olarak 2 ana başlığa ayırabiliriz. Bu iki İngilizce arasında konuşanların aksanlarının, bazı kelimelerin telaffuzlarının ötesinde yazılışlarında da farklılıklar var. 

Linkler:
* İngilizce'nin tarihçesine bakmak için İngilizce görsel bir çalışma: https://www.vox.com/2015/3/3/8053521/25-maps-that-explain-english