Eğitim & Teknoloji

Eğitim ve teknoloji bölümünde yazılacak ve tartışılacak o kadar çok konu var ki başlangıç noktasını tespit etmek kolay değil. Diğer bölümlerde olduğu gibi burada da ilk olarak genel çerçeveyi oluşturup işe başlamakta fayda var. Bu aralar medyada da, (özellikle özel) okullarda da, devlet kurumlarında da eğitimde olası gelişimi, ilerlemeyi, yeniliği teknoloji ile bütünleştirme yarışı var. Bir başka deyişle yaşamımızdaki diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da eğer teknolojik bir yenilik varsa ona gelişim demek gibi bir çaba var. Şahsen ben de uzun süre bu kişilerden biriydim. Teknolojiye olan merakım her şeyin önüne geçip "fazladan öğretmen istemiyorum yeni çıkan bir cihaz ve/veya yazılım en iyi dosttur!" düşüncesi ağırlığını koymaya başlamıştı. 

Zamanla teknolojinin tek başına çözüm olmadığı, hatta her bir teknolojik yeniliğin eğitimde çözülmesi gereken yeni sorunları da yanında getirdiğini gözlemledim. Birkaç yıl önce bu bölümü eğitimdeki sorunlara kesin çözüm gibi düşlerken şimdilerde teknolojinin eğitimin önemli bir parçası olduğu ama tek başına her derde deva bir ilaç olarak görülmemesi fikrindeyim. İyi yetişmiş ve yeniliğe açık insan kaynağı hala iyi bir eğitim için bence sıralamanın en yukarısında yer almakta. Uzaktan eğitimde de sınıf içi eğitimde de bu durum geçerliliğini korumakta.


Dünya'da Uzaktan Eğitim


Teknolojik yeniliklerin eğitim dünyasına yaptığı en büyük etkilerden bir tanesi uzaktan öğrenimi ses, video ve yazılarla zaman-mekan kısıtlılığından çıkarmış olması. 

Eğer online İngilizce bilmeyenlere yönelik olarak oldukça kısıtlı bir dünya sunulduğunu söylesem sanırım bu kimseye şaşırtıcı gelmeyecektir. Bunun en temel sebebi de bu tip konularda gerek en önce gerek en kapsamlı yapılanların genelde hep ABD'den çıkıyor olması. Amerika'da üniversite, özel sektör ve eğitim vakıfları üçgeninde doğup büyüyen bu oluşumlara Avrupa Birliği de kendi fonlarıyla oluşturduğu programlarla ayak uydurmaya çalışıyor. 

Ne var ki söz konusu sanal dünya olunca öğretmenler de öğrenciler de dünyanın pek çok farklı noktasından aynı anda bağlanabilmekteler.

 

MOOC nedir? Açılımı 'Massive Open Online Courses' olan MOOC, sadece birkaç yıl önce ortaya çıkmasına karşın kısa sürede hızlıca dünyanın farklı noktalarına yayıldı.Kitlesel Çevrimiçi Açık Ders olarak Türkçe'ye çevirebileceğimiz MOOC'ları benzer sitelerden ayıran en önemli özellikleri ücretsiz olarak sunulmalarıydı. MOOC'lar üzerine pek çok tartışma devam etmekte. Bazıları bunu akademide geçici bir heves olarak görüyor olsa da, pek çok kişi bu tip girişimlerin üniversite ve yüksek öğrenim kavramlarını ciddi anlamda bir değişime zorlayacağına inanıyor.

Dünyadaki örneklerine bakacak olursak liste oldukça uzun.

Gerek kullanıcı sayısı gerek katılımcı üniversiteler sayesindeki içerik açısından en çok dikkat çeken web sitelerin başında coursera geliyor.

Onu Harvard ve MIT'nin ortaklaşa kurdukları edX ile Stanford Üniversitesi'nden Sebastian Thrun'ın önderliğinde kurulan udacity takip etmekte. Son dönemde İngiltere merkezli futurelearn sitesi de oldukça önemli atılımlar yaptı.

Türkiye'de Eğitim ve Teknoloji

Türkiye'de eğitim ve teknoloji kelimeleri birlikte kullanıldığı anda akla akıllı tahtalar, tabletler, bilgisayar sınıfları gibi fiziksel elle tutulur, devlet tarafından vatandaşa, özel okul tarafında veliye gösterilebilir/pazarlanabilir ürünler gelse de asıl odaklanmamız gereken nokta bu ürünlerin nasıl değerlendirildikleri (ya da ziyan edildikleri).

Bunu değerlendirmek bana düşmez çünkü Türkiye'deki örnek vaka çalışmalarıyla ilgili oldukça kısıtlı bilgim var. Daha doğrusu eğitimle ilgili diğer pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da aktif araştırmacı değil pasif okuyucu konumundayım.

Günlük medyadan ve özellikle bazı köşe yazılarından gözüme çarpan ise bu konuda gerek devlet kurumlarının gerek özel okulların girişimlerini analiz etmek yerine ya bol ambalajlı reklamını yapıyor olmaları ya da daha içeriği anlatmadan sorunsallaştırma çabaları.

Türkiye'de BÖTE olarak kısaltılan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümlerinin 15 yılı aşan bir geçmişi var. Özellikle bu bölümlerde okuyan ya da bu bölümlerden mezun olmuş bazı öğrencilerin kişisel bloglarına baktığımda yurtdışındaki eğitsel yazılımları da çok yakın takip ettiklerini fark ettim. Bu gerçekten sevindirici bir haber. Bununla birlikte kodlama ve üretime geçme konusunda çocuklar ve gençleri teşvik eden oluşumların sayısı da giderek artmakta.