BİR DİL - BİR İNSAN

Diller, dinler, ırklar, etnik gruplar, uluslar, kültürler... Dost, düşman, yerli, yabancı... Çeşitlilik ve beraberinde gelen ayrımcılık... Elimizdeki cep telefonu, evimizdeki televizyonunun modeli geliştikçe geçmişten getirdiğimiz alışkanlıklarımız söz konusu ayrımcılık, düşmanlık olduğu için pek de değişmiyor. 

İnsanız neticede. Kendimizi abartmayı seviyoruz. Kimi zaman her şeyi kontrol ettiğimizi sanıyoruz, kimi zaman hiçbir şeyi kontrol edemediğimizi. Kendimizi bile...

Bilişsel kapasitemiz kısıtlı. Rasyonel canlılar olduğumuzu iddia edip bunu verilerle desteklemek oldukça zor. Genelleştirmeye, basitleştirmeye ihtiyacımız mı var yoksa genelleştirmeyi, basitleştirmeyi sevdiğimiz için mi emin değilim. Halbuki özelden genelde giderken karmaşık yapıları basitleştirdiğimizi zannederken kendimizi kandırıyoruz. O zaman ilk adım olarak dünyamızı, bu dünyada var olan toplulukları, kültürleri tanımadığımızı itiraf ederek konuya giriş yapalım. 


ÇOK GEZEN ÇOK OKUYAN

"Bugüne kadar Türkiye'de nelere gittin? Kaç ülke gezdin?"
"Maddi imkanım olsa ben de gezmek isterdim. Hem çok, hiç durmadan..."

Gezmek de yemek yemek gibi. Gezen var, gezen var.
Benim gibi hiçbir şeyin tadından anlamayarak yemek yiyen de var; Vedat Milor gibi her yediğini sayfalarca analiz edebilen kişiler de. 
Atina'ya, Roma'ya gitme planları yapıp İzmir'de Efes'e Bergama'ya gitmemiş arkadaşlarım da var. Karadeniz'de yaylara çıkmadan İsviçre'de Heidi çizgi filminin aslını arayanlar. Sanırım uzak olan daha çekici geliyor bazılarımıza. 
Gezme imkanına sahip olup gezmeyi sevmeyenler de olabilir. Bu bir tercih meselesi. Okuma imkanına sahip olup okumayı sevmeyenler de olabilir. Bunu da (biraz zor da olsa) "kişinin kendi tercihidir" diyerek geçiştirebiliriz. Ama okumaya, araştırmaya, sorgulamaya üşenip zamanını basit genellemeleri tekerleme gibi söyleme konusunda uzmanlaşmaya ayıranların geçerli bir bahaneleri yok. 

Bu yazı serisini oluşturmaktaki amaç kimin daha çok biliyor olduğu yarışını başlatmak değil. Dünyada yeterince yarış var. Bir tane daha olacaksa bile o da burada olmayıversin. 

Bu yazı serisi öğrenmekten keyif alan, farklılıkları yargılamak yerine önce anlamaya çalışanlar için... 

Serinin adından da anlayacağınız gibi farklı dilleri, farklı insanları, kültürleri anlamak, anlatmak, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak için.